Gdzie w domu zamontować pompę ciepła?
Nie istnieją konkretne wytyczne dotyczące pomieszczenia, w którym należy zamontować pompę ciepła. Ta decyzja należy wyłącznie do właściciela. Choć teoretycznie każdy pokój nada się na miejsce montażu, warto dokładnie przemyśleć tę kwestię, aby lokalizacja nie narażała urządzenia na uszkodzenie, a ono samo nie przeszkadzało zbytnio w codziennym życiu. Jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę.
Pierwszą jest dostępne miejsce. Istnieje wiele rodzajów pomp ciepła, różniących się rozmiarem, zależnie od systemu grzewczego. Zazwyczaj są one wielkości przeciętnej lodówki, jednak mogą zdarzyć się sporo mniejsze egzemplarze. Pompy ciepła nie należą do wyjątkowo głośnych urządzeń (emitują ok. 40-60 decybeli) jednak warto pamiętać, że podczas pracy wydają nieustanny dźwięk. Nawet jeśli jest on znośny na krótką metę, w dłuższej perspektywie może stać się męczący. Z tego powodu warto zamontować pompę ciepła w jak największej odległości od często używanych pomieszczeń, ze szczególnym uwzględnieniem sypialni. Wiele osób decyduje się na umieszczenie jej w piwnicy lub na poddaszu, czyli miejscach, z których korzysta się dość rzadko. To rozwiązanie ma swoje mocne strony, ale również wady, które należy wziąć pod uwagę.
Pompa ciepła na poddaszu lub w piwnicy
Na poddaszu można bardzo łatwo uzyskać wymagany przepływ powietrza. W takim miejscu nietrudno również wygospodarować nieco miejsca na montaż urządzenia, a jego dźwięk nie powinien docierać do reszty domu. Warto jednak zwrócić uwagę, że jeśli poddasze nie jest odpowiednio ocieplone, latem powietrze może osiągać tam bardzo wysokie temperatury, co może przeszkodzić w bezproblemowej pracy urządzenia.
W przypadku piwnicy problem jest zupełnie odwrotny – wilgoć, która może powodować korozję. Jeśli jednak uda się rozwiązać ten problem, piwnica wydaje się bardzo dobrym miejscem na montaż pompy ciepła. Nie powinna tam przeszkadzać domownikom. Należy jednak koniecznie zadbać o odizolowanie urządzenia od składowanych tam przedmiotów, w szczególności węgla, który może zanieczyszczać pompowane powietrze, a osad z niego osadzać się w maszynie i zakłócać jej pracę.