Jak przebiega instalacja pompy ciepła w domu jednorodzinnym?
Pompa ciepła jest jednym z najchętniej wybieranych systemów grzewczych do domów jednorodzinnych. Nic dziwnego! Wyróżnia się przede wszystkim bardzo niskimi kosztami eksploatacji, a przy tym jest niezwykle przystępna w obsłudze. Czy wiesz, w jak przebiega proces jej instalacji?
Jak instaluje się pompę ciepła w domu jednorodzinnym?
Cały proces powinien rozpocząć się już na etapie projektowania przyszłego domu. Wynika to z faktu, że pompy ciepła znajdują zastosowanie w domach spełniających normy energooszczędne. Wówczas mogą zapewnić użytkownikom nieruchomości zadowalające efekty. Uwzględniając chęć montażu takiej instalacji grzewczej już na etapie projektowania budynku, unikniesz konieczności dokonywania jego późniejszych przeróbek.
W następnej kolejności należy skupić się na wyborze odpowiedniego rodzaju pompy ciepła. Istotne są tu takie czynniki jak np. materiał budynku, jego metraż czy możliwości przestrzenne. W tym zakresie najlepiej zdać się na wiedzę profesjonalistów.
Dopiero po zakończeniu powyższych etapów można przejść do właściwego montażu pompy ciepła. Konieczny jest dobór takiego miejsca jej ulokowania, które uwzględni m.in. poniższe wytyczne:
- urządzenie musi znajdować się 30 cm od ściany budynku oraz co najmniej 40 cm nad gruntem,
- montaż może być wykonany na cokole betonowym lub systemowej konstrukcji,
- pod pompą ciepła nie powinien znajdować się chodnik (ze względu na wydobywający się z niej kondensat).
Gdy miejsce zostanie już wybrane, można przystąpić do prac wiertniczych metodą płuczkową. W otworach o głębokości około 100 m umieszcza się sondy, w których znajduje się czynnik pobierający energię cieplną z gruntu. Otwór jest następnie zalewany masą bentonitowo-żwirową. Sondy są później wprowadzane do budynku za pomocą odpowiednich urządzeń. Wówczas można zamontować pompę ciepła, a także zasobnik i armaturę. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że przed finalnym podłączeniem sprzętu wykonuje się tzw. test szczelności całej instalacji.