Jak przebiega radiowy odczyt wodomierzy?
Radiowy odczyt wodomierzy jest bardzo wygodną, a przez to często wykorzystywana metoda na pobieranie danych z tych urządzeń. Poniżej omawiamy, w jaki sposób przebiega taki odczyt.
Jak działa radiowy odczyt wodomierzy?
Radiowy odczyt wodomierzy polega na przesyłaniu informacji na temat zużycia wody za pośrednictwem fal radiowych, co zresztą wskazuje nazwa tej metody. Aby zebrać dane z całego budynku, nie trzeba nawet do niego wchodzić, ponieważ zasięg nakładek radiowych, które używane są do przesyłu danych, sięga nawet do 300 metrów w terenie otwartym.
Do radiowego odczytu wodomierzy potrzebne są odpowiednie wodomierze wyposażone we wspomniane nakładki radiowe. Nakładka ta zbiera wszystkie informacje na temat zużycia wody z ostatnich 12 miesięcy. Dodatkowo umożliwia wykrycie nieprawidłowości w przypadku prób nielegalnego wpłynięcia na wynik pomiarów, co znacznie obniża ryzyko oszustwa lub zwykłego błędu popełnionego przez osobę spisującą licznik. Aby zebrać pomiary, osoba uprawniona do wykonywania odczytu wyposażona jest w smartfona z odpowiednią aplikacją. Pracownik sprawnie zbiera na odległość dane z nakładek wodomierzy w wybranym budynku, a dane te są następnie przenoszone na komputer, gdzie są analizowane przy użyciu dedykowanego programu.
Jakie są zalety radiowego odczytu wodomierzy?
Radiowy odczyt wodomierzy ma same zalety:
- eliminowanie ludzkich pomyłek,
- wykrywanie nieuczciwych klientów,
- bardzo niskie koszty wykonania odczytu,
- długi czas pracy baterii w nakładkach, liczony w latach,
- prywatność mieszkańców, pracownik nie musi wchodzić do żadnego mieszkania,
- nie jest konieczna obecność przynajmniej jednego domownika w każdym mieszkaniu,
- wygodny i niezwykle szybki odczyt,
- uniwersalność tej metody, co pozwala na zastosowanie w każdym rodzaju budownictwa.