Jak wybrać najlepszy sposób ogrzewania domu?
Istnieje tak wiele sposobów ogrzewania domu, że inwestorom czasami bardzo trudno zdecydować, który z nich najlepiej wybrać. Każdy działa na nieco innej zasadzie, a także wiąże się z różnymi kosztami. Dziś pokażemy Ci dostępne metody oraz ich kluczowe korzyści, abyś mógł wybrać tę, która najlepiej spełni Twoje oczekiwania.
Jaki rodzaj ogrzewania domu okaże się najlepszy?
Zakup oraz montaż instalacji grzewczej to jedne z najważniejszych etapów budowy domu czy innej nieruchomości. Wynika to z faktu, że jest to dość kosztowna inwestycja, którą z reguły bardzo trudno jest wymienić. Z tego powodu warto odpowiednio przemyśleć tę decyzję.
Wybierając metodę ogrzewania domu, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na swoje możliwości finansowe. Nie podlega bowiem wątpliwości, że jest to inwestycja kosztowna nie tylko w instalacji, ale także późniejszej eksploatacji. Pamiętaj, że sezon grzewczy w Polsce trwa mniej więcej pół roku. Przez cały ten okres będziesz musiał opłacać rachunki za ogrzewanie.
Jedną z najtańszych metod ogrzewania jest pompa ciepła. Wynika to z faktu, że wykorzystuje ona energię cieplną gromadzącą się w glebie oraz powietrzu. Jest to więc ekologiczna forma pozyskiwania energii, która nie emituje szkodliwych substancji.
Równie popularną metodą są kotły węglowe. Są one względnie tanie w eksploatacji, jednak nadal droższe od pompy ciepła. Znacznie tańsza jest jednak ich instalacja. Wymagają z kolei stałej kontroli, co może być problematyczne dla osób, które przebywają zdecydowaną część dnia poza domem.
Należy wspomnieć także o kotle na gaz ziemny. To równie atrakcyjna cenowo alternatywa, jednak nie będzie dostępna dla każdego zainteresowanego. Problem tkwi w tym, że nie zawsze istnieje możliwość przyłączenia się do systemu dystrybucji. Wszystko zależy bowiem od lokalizacji nieruchomości.
Nieco kontrowersyjną metodą ogrzewania jest energia elektryczna. Uchodzi ona bowiem za jedną z najdroższych metod. Z drugiej strony wiąże się z bezkonkurencyjną wygodą, ponieważ nie wymaga kontroli ani wydzielania kotłowni. Jest wykorzystywana w szczególności w budynkach energooszczędnych.