Na czym polega rekuperacja?
Nie ma takiego pomieszczenia, które nie wymagałoby wentylacji. W związku z tym, że ludzie cały czas wydychają dwutlenek węgla, potrzebna jest jakaś droga, którą mogłoby ujść zużyte powietrze i napłynąć nowe. Często robi się to, po prostu otwierając okna. Problem polega jednak na tym, że wraz z wypuszczaniem starego powietrza uchodzi również ciepło.
Istnieją jednak pewne sposoby, które pomagają poradzić sobie z kłopotem, jakim jest utrata ciepła podczas procesu wentylacji. Chodzi tu mianowicie o rekuperację. Działanie to, które korzysta ze specjalnych urządzeń, pozwala jednocześnie na odświeżanie pomieszczeń, jak i na oszczędność energii cieplnej. Na tym nie kończą się jednak zalety rekuperacji. Ma ona do siebie również to, iż pozwala na oczyszczanie powietrza nawiewanego do wnętrza. W związku z tym jest świetnym rozwiązaniem szczególnie tam, gdzie panuje duży smog. Rekuperacja pomaga przynajmniej częściowo uwolnić się od problemów związanych z dużymi zanieczyszczeniami atmosfery.
Specyfika rekuperatora
Wszystko to nie byłoby jednak możliwe bez fachowego sprzętu. Urządzeniem, które pozwala przeprowadzić proces rekuperacji, jest, jak sama nazwa wskazuje, rekuperator. Sam jednak nie zdziałałby on wiele, gdyby nie kanały wentylacyjne, które pomagają doprowadzić świeże powietrze tam, gdzie trzeba. Ich dokładna ilość jest zazwyczaj uzależniona od tego, w jaki konkretnie sposób rozplanowane jest dane mieszkanie. Zazwyczaj najwięcej kanałów wentylacyjnych znajduje się na kondygnacji zwanej poddaszem nieużytkowym. To właśnie stamtąd powietrze transportowane jest w kierunku niżej położonych poziomów.
Sprawna komunikacja między centralą, którą jest rekuperator, a kanałami pozwala na skuteczne zarządzanie zarówno odprowadzanym, jak i doprowadzanym powietrzem. Dzięki temu można przestać się dusić w zatęchłej atmosferze i zacząć oddychać pełną piersią bez ryzyka utraty energii cieplnej. Z rekuperatorem jest zarówno świeżo, jak i ciepło, co wcale nie jest takim częstym połączeniem.