Najczęstsze awarie kotłów centralnego ogrzewania
W tym krótkim artykule chcielibyśmy przybliżyć najczęstsze objawy i usterki, które występują w kotłach CO. Mamy nadzieję, że pozwoli to Państwu na szybszą identyfikację problemu, a co za tym idzie jego szybszą i tańszą naprawę.
Objawami, które zwykle wskazują na to, że z naszym kotłem coś jest nie tak, są:
- spadek wydajności cieplnej,
- zapowietrzona instalacja CO,
- samoczynne wyłączanie się pieca,
- dym uchodzący z niepożądanych miejsc.
Jeśli dotyczy nas ostatni z wymienionych objawów, powinniśmy natychmiast zgasić piec, a w każdym z nich zadzwonić po serwisanta specjalizującego się w naprawie kotłów centralnego ogrzewania.
Z kolei usterkami występującymi najczęściej w kotłach węglowych i gazowych, które powodują występowanie jednego z lub kilku wyżej opisanych objawów i z czasem prowadzą do poważniejszych awarii, najczęściej są:
- Ustawianie przez użytkownika zbyt niskiej temperatury, czy to wody, czy pomieszczeń (w wypadku kotła dwufunkcyjnego). Powoduje samoczynne wyłączanie się pieca.
- Zapowietrzanie się kotła. Powoduje niewydajne działanie instalacji i przegrzewanie wody w samym kotle, co z czasem może prowadzić do trwałych uszkodzeń.
- Zakamieniony wymiennik ciepła. Będący tylko elementem pieców dwufunkcyjnych, jego zakamienienie obniża sprawność ogrzewania wody użytkowej. Nie usuwany, może prowadzić do poważnych awarii.
- Zapchanie się kanałów spalinowych urządzenia. Najczęstsze w kotłach na paliwo stałe, zazwyczaj spowodowane niską jakością opału lub złą konstrukcją komina. Jest bardzo groźną usterką, która może nawet wywołać pożar.
- Brudny filtr w piecu gazowym. Zabrudzony filtr często oznacza niedogrzewanie wody. Wówczas zachodzi konieczność serwisowego wyczyszczenia filtra lub w skrajnych sytuacjach, jego wymiana na nowy. Jest to najczęściej występująca usterka pieców gazowych.
Kluczem do uniknięcia awarii jest używanie wysokiej jakości kotła CO i jego właściwa obsługa. Zazwyczaj składa się na nią używanie dobrej jakości paliwa i regularne przeglądy, co najmniej raz w roku. Co ważne, zarówno w sprawach przeglądu, a także mniejszych i większych awarii zadanie naprawy powinniśmy zostawić specjalistom. Tylko profesjonalna obsługa gwarantuje naszemu piecowi długie życie.